Excellence in Competition
Distinguished Utah ShootersYear | Name | Service |
---|---|---|
1967 |
Arnold Vitabo |
USAF, (T)* |
Year | Name | Service |
---|---|---|
2019 |
Robert Maust |
Civ, (D) |
Year | Name | Service |
---|---|---|
2009 |
Zachary D. Lowe |
Civ |
2009 |
Austin D. Maughan |
Civ |
2013 |
Jefferson Cairo |
Civ |
2013 |
Ryan Lowe |
Civ |
2013 |
Sean Anderson |
Civ |
2014 |
Bailey Rueckert |
Civ |
Year | Name | Service |
---|---|---|
1960 |
Ray McKnight |
USAR |
1961 |
Charles Kloer |
USAR |
1961 |
Arnold Vitarbo |
USMC (T)* |
1969 |
Robert Huerta |
Civ |
1970 |
Steven Scoffield |
USAF |
1973 |
Ronald Brumitt |
USA |
1975 |
David J. Dewey |
USAR |
1983 |
James McAdams |
USAR |
1984 |
Robert Fowler |
NG |
1984 |
Brent McNee |
USAF |
1985
|
Max Hogan |
USAR |
1986 |
Leonard Wojcik |
Civ |
1987 |
Glen LaPine |
USAR |
1992 |
Kenneth Myrick |
USAR (D) |
1994 |
Francis DeLong |
Civ |
1998 |
Matthew C. DeLong |
Civ |
1998 |
John R. Perry |
Civ |
2000 |
John Smith |
USMC |
2002 |
Dale Sellers |
Civ |
2003 |
David Taylor |
USAF |
2006 |
Dale J. Sellers |
ARNG (D) |
2009 |
Mark D. Bearnson |
USAR |
2010 |
Don A. Christensen |
USNR |
2018 |
Frank Matheson |
USNR |
Year | Name | Service |
---|---|---|
1954 |
William Coy Stickney |
USA |
1957 |
Theodore Bud Benard |
USAR |
1958 |
Edwin O'Brien |
NG |
1959 |
Merrill R. Menlove |
USA |
1959 |
John L. Price |
NG |
1960 |
Robert Sloan |
Civ |
1960 |
Gordon Rose |
USAR* |
1960 |
George Zenor |
Civ |
1960-65 |
John A. Davis |
USAF |
1961 |
Charles Edwin |
Civ |
1961 |
Charles Davis |
USAF |
1962 |
Robert Robertson |
USAF |
1963 |
John W. Miller |
USMC |
1965 |
Richard Dahuff |
USMCR |
1966 |
Donald Odegard |
USAR |
1966 |
Gail Oldham |
NG |
1967 |
John Bermen |
Civ/Jr |
1967 |
Arnold Vitarbo |
USAF (T)* |
1968 |
Richard Parmeter |
USAR* |
1968 |
Blain Jensen |
Civ |
1971 |
William D. Adamson |
USAR |
1974 |
Sterling Bodily |
NG |
1979 |
Alma Fullmer |
USAR |
1979 |
Clifton E. Hedgepeth |
Civ |
1982 |
Ray Carsey |
NG |
1982 |
Wayne Rose |
Civ |
1983 |
Mark D. Bearnson |
USAR |
1983 |
Earl Best |
USAR |
1983 |
Ruland Gill |
USAR |
1986 |
Joseph F. Sturdy |
Civ |
1988 |
Grant Singley |
USA* |
1989 |
Gary L. Jensen |
Civ |
1990 |
Steven McDonald |
USAR |
1991 |
Greg Dunnavant |
NG |
1996 |
Spencer Nielsen |
Civ |
1997 |
Julia Watson |
USMC |
1998 |
Steven Powell |
Civ/Jr |
2000 |
John H. Smith |
USMC |
2002 |
Will Roberts |
USAF |
2003 |
Eric Smith |
Civ/Jr |
2004 |
Will Smith |
USAF/Civ |
2004 |
Stuart D. Mackey |
ARNG |
2004 |
Keith B. Cartwright |
ARNG |
2004 |
Alma R. Lund |
ARNG |
2005 |
Chris S. Hansen |
USAR |
2005 |
Mark S. Littlefield |
Civ |
2006 |
Chad D. Leasure |
USAF |
2006 |
Breton J. Leggett |
ARNG |
2006 |
Dale J. Sellers |
ARNG (D) |
2011 |
Robert G. Maust |
Civ (D) |
2019 |
Patrick Moser |
Civ |
2019 |
Kirk Holmer |
Civ |
T = Triple Distinguished: International, Pistol, Rifle
D = Double Distinguished: Pistol, Rifle
P = Double Distinguished: Pistol, Rifle
* = Moved to Utah after becoming distinguished
ARNG = United States Air National Guard
Civ = Civilian
Civ/Jr = Civilian Junior
NG = National Guard
USA = United States Army
USAR = United States Air Force
USAT = United States Army Reserve
USMC = United States Marine Corp
USMCR = United States Marine Corp Reserve
USNR = United States Naval Reserve